Książki dla dzieci – dlaczego są tak ważne?

Wyobraźnia dziecka i jej prawidłowy rozwój to kwestia, której nie powinien bagatelizować żaden rodzic. Zwiększa ona bowiem kreatywność, pomaga w kojarzeniu faktów podczas nauki oraz umożliwia dziecku na odnajdywanie zupełnie nowych zainteresowań. Najlepszym sposobem na stymulację wyobraźni malucha są przede wszystkim ciekawe opowieści. I chociaż nie każdy z nas, rodziców, ma talent do wymyślania barwnych historii, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po znane książki dla dzieci. Tych z kolei powstało na przestrzeni lat naprawdę wiele, tworząc bogaty kanon opowiadań, na których z pewnością wychowywała się także i większość z nas. W niniejszym artykule przybliżymy temat tego typu historii.

Nauka i przygoda

Dzieci, jak wielu z nas zapewne doskonale wie, są niezwykle emocjonalne i impresywne. Nietrudno jest więc zainteresować je różnymi historiami. Wybierając książki, powinniśmy stawiać przede wszystkim na uznane opowieści, niosące ze sobą jasny morał oraz pozytywną atmosferę. Nie oznacza to oczywiście, że brak strasznych momentów jest zły – Muminki tudzież Hobbit uzyskały swoją sławę właśnie perfekcyjnej mieszance klimatycznej. Z kolei same dzieci również lubią się bać. Dzięki temu, prezentowane historie oddają w pewnym sensie samo życie, zaś kreowana przygoda nie jest ani sterylna, ani nudna. Bardzo dobrym wyborem są także książki przygodowe, których akcja dzieje się w prawdziwym świecie. Pomogą one dziecku w nauce podstaw geografii, a także zainteresują innymi kulturami, co zaowocuje z kolei większą otwartością na innych ludzi.

Książki a nauka wczesnoszkolna

Już wiele lat temu zauważono, że dzieci, które czytają książki z rodzicami, rozpoczynają naukę w zerówce z większym zapasem wiedzy. Książki ułatwiają bowiem rozpoznawanie liter, a także zachęcają do ewentualnego spróbowania własnych sił podczas czytania na głos. Warto jest więc zadbać o to, aby pierwsza wiedza została nabyta przez dziecko z mediów, które lubi. Zaowocuje to bowiem większą motywacją do nauki oraz sprawi, że maluch nie będzie kojarzyć pojęcia nabywania wiedzy wyłącznie z chłodnymi podręcznikami.

Książki dla dzieci – dlaczego są tak ważne?
Przewiń do góry